Nasiona pszenżyta ozimego - wymagania
Pszenżyto to zboże łączące w sobie cechy żyta oraz pszenicy. Występuje w dwóch formach jako pszenżyto jare i pszenżyto ozime. Przy czym największe znaczenie gospodarcze ma jego forma ozima.
Prawidłowy rozwój pszenżyta ozimego
Określenie ozime oznacza, że nasiona pszenżyta ozimego potrzebują w okresie swojego rozwoju fazy niskich temperatur. W tym okresie zachodzą w roślinie pewne procesy, określane mianem jarowizacji, które warunkują jej prawidłowy rozwój.
Aby pszenżyto ozime mogło się rozwijać prawidłowo, musi przed zimą wykształcić pełny system korzeniowy oraz wejść w fazę krzewienia. System korzeniowy pszenżyta ozimego potrzebuje do wzrostu odpowiednich ilości fosforu w glebie.
Niestety przy temperaturach niższych niż 12°C nasiona żyta ozimego przestają pobierać ten pierwiastek z gleby, konieczna staje się więc suplementacji dolistna. Aby lepiej przetrwać zimę pszenżyto ozime potrzebuje też mikroelementów, takich jak molibden i mangan.
Wymagania pszenżyta ozimego w kontekście suplementacji
Nasiona pszenżyta ozimego znajdują zastosowanie głównie jako pasze. Praktycznie nie wykorzystuje się go do produkcji wypieków. Zdarza się natomiast, że otrzymuje się z niego bioetanol oraz słód. Pszenżyto ozime ma niższe wymagania dotyczące gleby niż jęczmień czy pszenica, cechuje się też dużo wyższą odpornością na choroby. Obniża to koszty jego uprawy, ponieważ zbędne staje się intensywne nawożenie.
Nasiona pszenżyta ozimego mają bardzo duże zdolności plonowania. Są one większe zarówno od zdolności plonowania pszenicy, jak i żyta. Zboże to jest jednak zazwyczaj uprawianie na słabszych glebach. Aby więc uzyskać wysokie polny niezbędne są odpowiednio dobrane działania agrotechniczne. Obejmują ona nawożenie - zarówno dolistne jak i doglebowe oraz biostymulację.
Pszenżyto ozime aby osiągnąć wysoki plon potrzebuje suplementacji następującymi mikroskładnikami: wapniem, siarką, magnezem, fosforem, potasem oraz azotem. Wszystkie te substancje mogą być dostarczane dolistnie lub doglebowo. Jeśli chodzi o mikroelementy to zaleca się aby nasiona pszenżyta ozimego były dokarmianie dolistne.
KOMENTARZE:
Brak komentarzy